Ekonomi

ABD’de banka hisselerini bekleyen tehlike

İki büyük bölgesel bankanın çöküşü ve ardından bir oburun Wall Street devi JPMorgan tarafından satın alınmasından sonra, ABD bankacılık hisseleri gerçekten de endişe verici bir teknik seviyeye geriliyor.

Bloomberght’te yer alan habere göre ABD’nin halka açık en büyük bankalarını takip eden S&P 500 Financial Index, 2007’deki zirvesinin altına düşmek üzere. 2008 mali krizinin ardından on yılı aşkın bir süre sonra zirvesine ulaşabilen endeks, Ocak 2021’den bu yana 2007’deki 517 puanlık zirvenin üzerinde seyrediyor.

Riskten korunma fonu Roppel Capital Management’ın kurucusu Jim Roppel’e göre, bu eşiğin aşılması genel olarak hisse senedi piyasası için rahatsız edici bir sinyal olacak. Uzun süredir hisse senedi iyimserliği yapan ancak son dönemde yatırımlarını teraziyle nakde yönlendiren Roppel, “Bankacılık hisseleri düşüyorsa boğa piyasası olmaz” yorumunu yaptı.

JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın almasının ardından, ABD bölgesel bankacılık hisseleri geçen hafta keskin hareketler yaşadı, PacWest Bancorp yüzde 43 düştü ve Western Alliance Bancorp haftalık yüzde 27 düşüş kaydetti. (EKONOMİ HİZMETİ)

ovacik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu