Ekonomi

F-35’in Yunanistan’a gönderilmesi için Kongre’ye resmi bildirim

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan (DSCA) yapılan yazılı açıklamada, F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satışına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 40 adet F-35 savaş uçağı ve ekipmanının Yunanistan’a satışına onay veren resmi tebliği Kongre’ye gönderdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Önerilen satış, Yunanistan’ın hava kuvvetlerini modernize etmesine, savunma kapasitesini geliştirmesine, bölgesel güvenliği korumaya yönelik NATO misyonlarına katkıda bulunmasına, NATO müttefiklerini savunmasına ve ABD ve NATO kuvvetleriyle çalışmaya devam etmesine yardımcı olacak.”

Açıklamada, F-35’lerin “Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-4 ve Mirage 2000 gibi yaşlanan uçaklarının telafisi olacağı” belirtildi. Terim kullanıldı.

Yaklaşık 8,6 milyar dolarlık satışın tamamlanabilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış bildirimine Kongre’den herhangi bir itiraz gelmemesi gerekiyor.

Kongrenin değerlendirme için 15 günü var

ABD Kongresi’nin satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süresi bulunuyor ve bu süre içerisinde herhangi bir itiraz olmazsa satış resmi olarak gerçekleşiyor.

İlgili kanuna göre bu süre NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 gündür.

Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, yabancı ülkelere silah satışını değerlendirme ve itiraz etme hakkına sahiptir.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’ye 40 adet F-16 savaş uçağı satışı ve mevcut F-16’ların modernizasyonuna ilişkin Kongre’ye resmi bildirimde bulundu.

Şubat 2022’de F-35 alımı için ABD’ye başvuruda bulunan Yunanistan, uzun süredir bu talebin karşılanmasını bekliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu