Haber

İZSU’dan Karabağlar’a 7 km yağmur suyu hattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent merkezinin değerli ilçelerinden Karabağlar’da yağmur suyu ayrım sınır çalışmalarını sürdürüyor. İZSU ekipleri 7 kilometrelik çalışmanın sonuna yaklaştı.

İZSU Genel Müdürlüğü, şiddetli yağışlarda sel ve su baskınlarının oluşabileceği bölgelerde altyapıyı güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İZSU ekipleri, Karabağlar ilçesinde yağmur suyu bordür çalışmalarına hız verdi.

5 mahallenin yağmur suyu sorunu çözüldü
7 kilometre uzunluğundaki ayırma hattı Kibar, Barış, Günaltay, Selvili ve Ali Fuat Cebesoy mahallelerini kapsıyor. Yağış sorunu olan cadde ve sokaklarda birleşik sistem şeklindeki hatlar ayrılarak diğer ayrı yağmur suyu ve grid hatları yapılır. Son aşamaya gelen çalışmanın da tamamlanmasıyla birlikte yağmur sularının neden olduğu taşkınların önüne geçiliyor.

Akarsularda taşkınlar önlendi
Ani ve şiddetli yağışlarda taşan ve ilçede sel sorununa yol açan Çamlık ve Çitlembik Derelerindeki sorunlar da analiz edildi. Yapılan kapsamlı çalışma ile Çamlık Deresi üzerindeki Yeşillik Caddesi’nin altından geçen köprü genişletildi. Köprünün altından geçen taşıyıcı borunun sınırı da genişletildi. Çamlık Deresi üzerinde yer alan ve 5772 sokak geçişini sağlayan menfezin dar kesiti nedeniyle yoğun yağışlı günlerde sel sorunu yaşanan noktada bulunan menfez kaldırılarak geniş ve uygun kesitli bir menfez yapılmıştır. inşaa edilmiş. Ayrıca gerekli görülen kısımlarda dere duvarları yükseltilerek olası taşkınlara karşı önlem alınmıştır. 5773 sokak girişinde yağmur suyu ızgarası yapılarak, yağmur suyu limitinde herhangi bir sorun olmadan suyun dereye akması sağlandı. Çalışmalar, şiddetli yağışlarda yaşanan ve hayatı olumsuz etkileyen Karabağlar’da bölgesel sel sorununu ortadan kaldırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu