Haber

Kamu çalışanı zammı 2023 SON DAKİKA: Kamu çalışanlarına zam yapılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ne açıklayacak?

Kamuda 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerindeki düğüm bugün çözülüyor. Kamu çalışanlarına zam olup olmayacağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ne açıklayacağı merak ediliyor. Kamu çalışanlarının artırılması konusu gündemde değil. Kamu emekçilerini ilgilendiren zam konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Kamu çalışan zammı 2023 SON DAKİKA: Kamu personel zammı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ne açıklayacak? Detaylar burada…

KAMU PERSONEL ARTIŞI 2023 SON DAKİKA

Kamuda 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerindeki düğüm bugün çözülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 11.30’da kameraların karşısına geçerek kamu çalışanlarına zam oranıyla ilgili açıklama yapacak. Hatırlanacağı üzere devlet taban maaş için 12 bin TL teklif ederken, personel kısmı 15 bin TL talep etmişti.

KAMU PERSONELİ ARTIRILACAK MI?

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme için ikinci müzakereler sürerken, TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay bir açıklama yaptı. 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında hükümet son olarak 12 bin liralık teklifini sundu. Taleplerinin 15 bin lira olduğunu yineleyen Atalay, bu konunun seçim öncesi emekçilerin istediği şekilde çözülmesini istediklerini belirtti. Atalay, talep ettikleri fiyatın altında bir rakam teklif edilirse kabul etmeyeceklerini de söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BUGÜN NE AÇIKLAYACAK?

Devletin kamu çalışanları için yaptığı son teklif 12 bin lira taban fiyat ve ilk 6 ay yüzde 40 zam oldu. Türk-İş Lideri Ergün Atalay, hükümetin önerisi için, “Önemli bir gelişme, küçümsenemeyecek bir gelişme. Kamu koordinasyon kuruluna danışacağız. İyi ki taban ücret 11 bin 500’den artırılmış.” 12 bin lira ama bu daha da artırılmalı, yüzde 30’dan 40’a çıkarılmalı. Kaldırılması güzel ama bize yetmiyor.” Devletin personele yaptığı ilk teklif, ilk 6 ay yüzde 30 zam ve aylık 11 bin 500 lira oldu. İşçi partisi, hükümetin önerisini kabul edilemez buldu.

KAMU PERSONELİNE NE KADAR ARTIŞ YAPILACAK?

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban fiyat.

haber-derepazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu